Aktualności

  • Strona główna /
  • Aktualności /
  • Materiały i scenariusze do wykorzystania po powrocie dzieci do szkół

2021-05-27

Materiały i scenariusze do wykorzystania po powrocie dzieci do szkół

Szanowni Państwo

31 maja br. wszyscy uczniowie wrócili do szkół do nauki stacjonarnej. Z myślą o dyrektorach, wychowawcach, nauczycielach i rodzicach eksperci instytucji oświatowych przygotowali poradnik oraz szereg materiałów na czas nauki po okresie pandemii.

Zachęcamy Państwa do pobrania gotowych materiałów i scenariuszy, które można wykorzystać na zajęciach po powrocie dzieci do szkół.  Są to propozycje, które Nauczycielkom i Nauczycielom w tym newralgicznym czasie pomogą przeprowadzić w klasach zajęcia integracyjne. Zachęcą do wrażliwego i pełnego szacunku spojrzenia na siebie nawzajem, a także do otwartości na różnorakie uczucia i doświadczenia dzieci po długim okresie nauki poza społecznością szkolną. 

http://edukacja.warszawa.pl/aktualnosci/23075-materialy-i-scenariusze-do-wykorzystania-po-powrocie-dzieci-do-szkol

https://drive.google.com/drive/folders/111DCntEpEGC5lyJC8RI_s0J1fYtg2hgO

 

Poradnik dla dyrektora

Poradnik zawiera rekomendacje, szkolenia, scenariusze zajęć, ale również ofertę kulturalną, sportową, psychologiczną, którą można zaproponować zarówno dzieciom, jak i nauczycielom. Zapraszamy do lektury poradnika i materiałów załączonego poniżej.

http://www.edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/wracamy-do-szkoly-poradnik-warszawskiego-dyrektora.pdf

 

Najpierw relacje, później motywacja, na końcu ewaluacja

Eksperci przygotowali specjalne szkolenia, które pomogą przygotować się do nowych warunków pracy oraz podjąć działania na rzecz poprawy dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży powracających do szkoły „Powrót uczniów i uczennic do szkół – jak wesprzeć siebie i klasę?”.

Zachęcamy również do wykorzystania gotowych materiałów i scenariuszy, które przydadzą się na zajęciach po powrocie dzieci i młodzieży do szkół. Są to gotowe propozycje, pomagające w tym newralgicznym czasie przeprowadzić w klasach zajęcia integracyjne. Więcej informacji i materiały na stronie:

www.wcies.edu.pl.

Harmonogram działań w zakresie wsparcia wychowawczego i psychoprofilaktycznego środowiska szkolnego po powrocie do szkoły. Realizacja zaleceń KO - Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (wcies.edu.pl)

Profilaktyka zdrowia psychicznego – wsparcie dla uczniów i rodziców

Apatia, stany depresyjne, wycofanie, brak motywacji, koncentracji, problemy ze snem to tylko niektóre z konsekwencji izolacji społecznej, na które zwracają uwagę psychologowie. Kluczowe jest podjęcie jak najszybciej działań wspierających w radzeniu sobie przez dzieci i młodzieży z konsekwencjami psychicznymi i emocjonalnymi wywołanymi pandemią.

Przypomnijmy, już na początku pandemii uruchomiliśmy Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Jego zadaniem jest pomoc w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami związanymi z pandemią. W poradniach dyżurują specjaliści wspierający uczniów i ich rodziców. 

Więcej informacji na temat oferty znajduje się pod linkiem.

Oferta kulturalna - edukacja w przestrzeni miasta

Po okresie pandemii pojawiła się wreszcie możliwość osobistego uczestnictwa w kulturze. Zapraszamy do muzeów i galerii, które w ramach pierwszego etapu odmrażania instytucji kultury przygotowały ciekawe wystawy. Szczegóły na stronach internetowych placówek. Zachęcamy też do skorzystania z oferty młodzieżowych domów kultury i innych placówek pozaszkolnych. 

Dzieci i młodzież mogą również skorzystać z szerokiego pakietu zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, w ramach projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”. Środki z projektu szkoły mogą przeznaczyć na zakup biletów do warszawskich instytucji nauki, sportu, kultury w tym kin, teatrów, muzeów, galerii.

 

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać dobrą formę fizyczną i psychiczną

Pandemia, związana z nią izolacja i nauka w domu, znacznie ograniczyły możliwość uprawiania sportu. Pandemia powoli odpuszcza, dlatego nadszedł czas na nadrobienie strat i zadbanie o dobrą kondycję.

Zarówno dorośli jak i uczniowie zainteresowani uprawianiem konkretnych dyscyplin sportowych mogą znaleźć dla siebie ciekawe propozycje na stronie Sportowa Warszawa, gdzie w ramach programu „Aktywny Warszawiak 2021” znajdują się przykłady ofert na stronie pod tym linkiem.

 

Materiały edukacyjne dotyczące powrotu uczniów do szkół przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki znajdują się pod tym linkiem.